1 سال پیش
رتبه 5 از میان 2 رای

هزینه زندگی و تحصیل در کشور فرانسه

هزینه زندگی و تحصیل در کشور فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه نیز مانند تمام کشور های دیگر درسرتاسر جهان دارای آیتم هایی مشخص است که این آیتم ها در واقع بسته به همان سبک زندگی فرد نوع منطقه ای که در آن زندگی میکند و هزینه های جانبی که می تواند داشته باشد متفاوت است .
طبیعتا اینکه فرد در شهر بزرگتری زندگی کند و یا کوچکتر، چه نوع غذایی بخورد و دیگر مسائل ، هزینه ها متفاوت است. ولی شاید در مجموع بتوان گفت که هزینه های زندگی در کشور فرانسه نسبت به کشور های دیگر و هم رده ی خود مثل انگلستان و یا سوئیس کمتر و ارزان تر است.

عمده ترین هزینه های زندگی برای هر فردی میتواند هزینه های مسکن و اقامت، هزینه های خورد و خوراک و هرینه های مربوط به حمل و نقل باشد که در ادامه به ریز هزینه های هر کدام از این موارد پرداخته خواهد شد

هزینه خورد و خوراک

میانگین هزینه ها برای خورد و خوراک در کشور فرانسه بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ یور در ماه است که البته باز هم بسته به غذایی که می خورید و یا رستورانی که از آن غذا می خرید متفاوت است به طور متوسط میانگین هزینه ی یک وعده غذای ارزان در کشور فرانسه بین ۱۵ تا ۲۰ یورو است. برای اینکه غذایی ارزان تهیه کنید بهترین گزینه خرید از سوپرمارکت هاست.

هزینه‌ی حمل و نقل

برای جابه جایی با مترو و اتوبوس و یا تراموا در فرانسه حداقل باید ماهیانه ۱۷ تا ۳۳ یورو هزینه کنید.می توانید برای جابه جایی از Bordeaux و یا Velib دوچرخه به صورت روزانه اجاره کنید. برای جابه جایی با تاکسی در فرانسه باید برای هر کیلومتر ۱/۲۵ یورو پرداخت کنید که مبلغ نسبتا ارزان و خوبی است و حدودا ۷ تا ۱۰ یورو برای یک سفر کوتاه پرداخت کنید. برای بازید دیدن شهر های دیگر فرانسه نیز می توانید از قطار تندرو فرانسه استفاده کنید که حدودا ۲۰ تا ۲۵ یورو هزینه بر میدارد.

هزینه‌ی مسکن

قیمت مسکن در فرانسه معمولا بالاتر از میانگین بین‌المللی و بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو در ماه است. اصلی‌ترین گزینه‌های پیش رو دانشجویان برای تامین مسکن عبارت‌اند از: خوابگاه‌های دانشجویی: بین ۱۵۰ تا ۶۰۰ یورو در ماه؛ شامل امکانات کامل چه برای اتاق خصوصی و چه اشتراکی. حدود ۱۳ درصد از دانشجویان بین‌المللی در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند. اجاره‌ی کامل یا اشتراکی یک آپارتمان: بین ۴۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه. در شهرهای کوچک‌تر فرانسه می‌توانید یک آپارتمان کوچک را برای حدود ۳۰۰ یورو در ماه اجاره کنید.

هزینه تحصیل در فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه با توجه به سیستم هزینه‌های دانشگاهی این کشور و همچنین شهرت فرهنگی فرانسه چندان بالا نیست. از منظر محبوبیت، کشور فرانسه از مهم‌ترین انتخاب‌های دانشجویان خارجی برای تحصیل در خارج از کشور است. این کشور نه تنها دارای برخی از بهترین دانشگاه‌های دنیا است، بلکه دانشجویان به دلایل بسیار دیگری همچون تمرین زبان فرانسه و تماشای مراکز فرهنگی این کشور، همچون موزه‌ها و در نهایت تجربه سبک زندگی فرانسوی به این کشور جذب می‌شوند. در این مقاله با میزان هزینه تحصیل در فرانسه آشنا می‌شویم.

هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های دولتی

 

شهریه در دانشگاه های دولتی در فرانسه بسته به انتخاب مقطع مورد نظر متفاوت می باشد.  برای اولین درجه – مقطع کارشناسی، شهریه به طور متوسط ۱۹۰ یورو در هر سال می باشد. رشته های مهندسی دارای شهریه بالاتری درحدود ۶۲۰ یورو در هر سال تحصیلی می باشند، در حالی که شهریه رشته های پزشکی به طور متوسط ۴۵۲ یورو در سال می شود. همین وضع برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز به همین شکل می باشد. میانگین شهریه برای مقطع فوق لیسانس در حدود ۲۶۰ EUR / در سال و برای مقطع دکترا ۳۹۶/ EUR  در سال می باشد،جهت اخذ مقاطع تخصصی خاص شهریه های بالاتری انتظار می رود.

هزینه تحصیل در موسسات خصوصی

 

مدارس (Grandes ecoles): دانشجویان در مدارس و موسسات عالی فرانسه که شهریه‌های تحصیلی خود را تعیین می‌کنند، باید حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ یورو در سال و در بعضی موارد تا ۱۰,۰۰۰ یورو بپردازند.

دانشگاه خصوصی: شهریه تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی از ۱,۵۰۰ یورو شروع می‌شود و ممکن است به بیش از ۲۰,۰۰۰ یورو در سال برسد.

مدارس کسب و کار: صرف نظر از مقطع تحصیلی، هزینه‌ها بین ۵,۰۰۰ تا ۷,۰۰۰ یورو در سال است.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های برتر

 

در اینجا لیستی از متوسط هزینه‌های تحصیلی ​​در دانشگاه‌های برتر فرانسه را می‌بینید:

لیستی از دانشگاه‌های فرانسه با کم‌ترین هزینه‌های تحصیلی:

 

 

برچسب :
  • فرانسه
  • کشور فرانسه
  • هزینه تحصیل در فرانسه
  • هزینه زندگی در فرانسه